kolumny tubowe, głośniki wysokoskurteczne do 300B, kolumny tubowe, głośniki wysokoskurteczne do 300B,   wzmacniacz 6L6 push-pull, tube amplifiers 6L6, high end 300B amp. 2A3 amp. high sensivty horn lau Arcyciekawe konstrukcje obudów głośnikowych: Tuby "Leonardo" (wielkie i małe trąby)           
_________________________________________________________________________________________________________________

     Jedna z pierwszych seryjnych obudów tubowych firmy
 "Western Electric",
 stosowana w udźwiękowionym kinie.


T1We
                                                                                                                           

           
 
                         
                                                    Dlaczego tuby?

... Mówiąc prościej, dostajesz więcej za swoje pieniądze. Ale to coś więcej - nie tylko        dźwięk , ale w dobrze zaprojektowanym systemie lepsza jakość dźwięku.
 Może nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale efekt „wzmacniania tuby”
 jest dobrze  znany każdemu z nas. Wystarczy przyłożyć dłonie do ust, tworząc
 w ten sposób prymitywny megafon, aby uświadomić sobie prosty przykład wynikowego  wzrostu głośności. Nasze dłonie działają jak „naturalny wzmacniacz”, zamieniając sygnał o  wysokim ciśnieniu i niskiej amplitudzie na wąskim końcu blisko źródła na sygnał o niskim  ciśnieniu i wysokiej amplitudzie na szerszym końcu otwartym, co daje znacznie lepsze   dopasowanie impedancji do otaczającego powietrza. To ilustruje zalety tuby jako  akustycznego urządzenia sprzęgającego, todzaj transformatora akustycznego znacznie  zwiększającego wydajność przesyłania sygnału.

 Jeśli teraz zastąpimy ludzki głos sygnałem z głośnika, a nasze złożone dłonie - tubą,
 korzyści z odtwarzania lepszego dźwięku staną się oczywiste. Celem głośnika jest  przekształcenie ruchu membrany lub stożka w fale ciśnienia powietrza, które są dźwiękiem,  który słyszymy. Jednak bardzo różne właściwości fizyczne membrany i powietrza, które
 musi wzbudzić, powodują, że w przypadku konwencjonalnego głośnika stożkowego  promieniującego bezpośrednio proces ten jest mało sprawny. Urządzenie wyposażone w  tubę może przenosić tę energię o wiele wydajniej. Ponieważ muszą one pracować znacznie  mniej ciężko niż podobne bezpośrednie urządzenie promieniujące, aby wygenerować  dowolną objętość dźwięku, można je zatem skonstruować z lżejszymi, bardziej czułymi  zespołami membrany, które mogą działać przy zmniejszonym wychyleniu, co w kategoriach  akustycznych oznacza znacznie poprawiona odpowiedź przejściowa i mniejsze  zniekształcenia. Ich wydajność sprawia również, że są one znacznie łatwiejsze w sterowaniu,  pozwalając nie tylko na użycie wzmacniaczy o znacznie niższej mocy, ale także na ich  działanie ze zwiększonym zapasem mocy, a tym samym mniejszymi zniekształceniami.

   

     
   

                                                                                     
 Jeśli więc zastosowanie tyby daje nam takie korzyści, dlaczego nie wszyscy to robią?
 Tutaj kłania się fiizyka. Im niższa jest odtwarzana częstotliwość, tym większa wymagana
 jest tuba, i chociaż tuby o wysokiej i średniej częstotliwości mogą mieć akceptowalne  wymiary, to tuby basowe mogą być, dużo, dużo większe! Aby uzyskać akceptowalne  brzmienie basów w domowych systemach audio, potrzebne byłyby tuby o długości wielu  metrów i bardzo dużych otworach wylotowych, które w normalnych warunkach często  przekraczaja granicę akceptowalności. Ale można też zastosować pewne sztuczki  konstrukcyjne - tubę można sprytnie złożyć w obudowę, która zajmuje znacznie mniej  miejsca, i także jak w przypadku tuby narożnej np. Klipsch Horn, mogą one również  wykorzystywać architekturę pokoju odsłuchowego, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich   głębszą odpowiedź basową. Chociaż te rozwiązania mogą znacznie zmniejszyć wielkość
 tuby i tak bedą duże, więc musimy zaakceptować kompromis, który wiąże się z użyciem  zastosowania tub. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest to rozwiązanie, które warto robić,
 i że wymagający audiofile się z tym zgadzają; dzieląc się zrozumieniem, że odtwarzanie  muzyki najlepiej odbierać z zestawu głośników wyposażonych w tubę.

 System tubowy jest dużo bardziej wydajny niż jakikolwiek inny typ obudowy. W tym  samym głośniku SPL w konstrukcji tubowej ma mniejsze wychylenie niż w innych typach  obudów lub na wolnym powietrzu, dzięki czemu sterownik tubowy będzie działał liniowo,  wytwarzając mniej zniekształceń. Tuba pozwala na niewielkie przemieszczenie przetwornika  bez poświęcania mocy akustycznej, co oznacza mniejsze zniekształcenia i / lub wyższą moc.  Realny wymiar - przygotowania do pomiarów I
                                                                                                                    
Tu1      
 Realny wymiar - przygotowania do pomiarów II

Tu3

 Główne zalety obudów tubowych:  

 Bardzo dynamiczny

 Wyjątkowo niskie zniekształcenia THD, IM i FM

 Doskonałe zachowanie impulsowe (przejściowe)

 Wysoka wydajność i łatwość wysterowania - idealne do niskomocowych

 wzmacniaczy lampowych, np. z lampami 300B, 2A3, 45 itp.

     Proszę śledzić postęp prac.

     Zakończenie projektu przewidujemy na koniec Maja 2021.

D-a

wzmacniacz 6L6 push-pull, tube amplifiers 6L6, high end 300B amp. 2A3 amp. high sensivty horn laudspeakers, golden ratio spiral horn loudspeakers, Dubiel accoustics,Dubiel Bogusław.
          kolumny tubowe, głośniki wysokoskurteczne do 300B, kolumny tubowe, głośnikiwysokoskurteczne do 300B,   wzmacniacz 6L6 push-pull, tube amplifiers 6L6, high end 300B amp. 2A3 amp. high sensivty horn bass wood horn, big wood bass horn for 300B tube., Western Electric wood horn.                                                                                               
                                                                                                                                         powrót do strony głównej

wzmacniacz 300B SET , Dubiel Accoustic